Panele Podłogowe

Podłogi laminowane – na lata i na każdą kieszeń

Dla jednych wybór z rozsądku, dla drugich prosty sposób na piękne wykończenie wnętrza. Podłogi laminowane mają tylu zwolenników, co przeciwników. Nie można im jednak odmówić, że są bardzo praktyczne i oferują świetną relację ceny do wyglądu i trwałości. Jeśli nadal się wahasz czy to dobry wybór do Twojego mieszkania, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się czy podłoga laminowana zamiast drewna jest grą wartą świeczki.

Panele laminowane odmieniły wnętrza polskich domów i mieszkań

Pierwsze panele podłogowe zaczęły być stosowane w naszym kraju około 20 lat temu. To była znakomita alternatywa dla linoleum czy wykładzin, które przez dekady rządziły w polskich mieszkaniach. Nagle okazało się, że podłoga może być wykończona efektownie, a przy tym niedrogo.

Przez lata panele bardzo się zmieniły. Obecnie można przebierać w kolorach, fakturach i grubościach. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, przy zachowaniu bardzo rozsądnego kosztu inwestycji. Podłogi laminowane są oczywistym wyborem dla większości osób remontujących czy wykańczających swoje wnętrza.

Na rynku są dostępne panele na każdą kieszeń. Od tych bardzo tanich, aż po modele ekskluzywne, wyróżniające się trwałością, pięknym wyglądem i praktycznością. Można ułożyć panele ze wzorem fugi, tworzące gładką powierzchnię, z efektem połysku lub matowe. Do wyboru, do koloru.

Podłoga laminowana Persecto

Persecto – Dąb Bellini

Persecto panele

Persecto – Dąb Burbon

Podłoga Persecto dąb

Persecto – Dąb Grandi

Podłoga laminowana od Persecto

Persecto – Dąb Palladio

Panele zamiast desek podłogowych?

To oczywiste, że nie da się porównać podłogi laminowanej do drewnianej, jednak popularne panele mogą być ciekawą alternatywą dla desek podłogowych, które biją na głowę pod względem ceny.

Metr kwadratowy dobrej jakości parkietu dębowego kosztuje od około 150 złotych (bez ułożenia). Deska podłogowa bywa nieco tańsza – tutaj trzeba wysupłać z portfela od około 100 złotych za metr kwadratowy. Dochodzimy do sedna sprawy: panele podłogowe bardzo dobrej klasy można kupić za 60-70 złotych za metr kwadratowy, a więc minimum dwukrotnie taniej niż okładzinę drewnianą. Ta różnica dla wielu osób jest wystarczającym argumentem za wyborem paneli, szczególnie jeśli do wykończenia jest duża powierzchnia podłóg.

Legendarna trwałość podłóg drewnianych też nie jest do końca prawdziwa. Widać to na przykładzie desek podłogowych, które są miękkie i bardzo łatwo powstają w nich wgniecenia. Owszem, taką podłogę można naprawiać (w przeciwieństwie do laminowanej), ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rada

Jeśli od podłogi oczekujesz ponadprzeciętnej wytrzymałości, bo na przykład masz psa czy małe dziecko, to koniecznie szukaj  paneli winylowych.

Jasne panele Persecto

Persecto – Dąb Pagani

Persecto podłoga laminowana w jasnym odcieniu

Persecto – Dąb Ravenna

Podłoga Persecto jasna

Persecto – Dąb Rossi

Podłoga laminowana w jasnym kolorze od Persecto

Persecto – Dąb Sicilia

Fachowym okiem: Zalety i wady paneli podłogowych

Podłogi laminowane mają całą listę istotnych zalet. Do najważniejszych należy doskonała relacja ceny do wyglądu i trwałości. Pozostałe atuty to m.in.:

Łatwość utrzymania w czystości – panele można odkurzać i myć mopem, zwykłą wodą lub z dodatkiem środka do paneli. Jeżeli nie wiesz, jaki mop będzie najbardziej odpowiedni do tego typu powierzchni.

Wytrzymałość – dobrej jakości panele są bardzo odporne na uszkodzenia, zarysowania czy odkształcenie. Im grubszy panel, tym lepiej nadaje się do intensywnie użytkowanych pomieszczeń (np. salon czy pokój dziecięcy).

Szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur – nawet najbardziej wymagający odbiorca znajdzie zadowalający go wzór. Jest w czym wybierać.

Bardzo łatwy montaż – Zostań bohaterem swojego domu! Nie trzeba wcale zatrudniać fachowca do ułożenia podłogi laminowanej, można to spokojnie zrobić samodzielnie. Czego nie da się powiedzieć o podłodze drewnianej. Możliwość stosowania na ogrzewanie podłogowe.

Oczywiście laminowane panele podłogowe nie są produktem idealnym. Mają kilka wad, o których trzeba pamiętać. Zacznijmy od braku wodoodporności – rozlany płyn należy jak najszybciej zetrzeć, ponieważ wilgoć spowoduje wypaczenie podłogi. Bardzo tanie panele nie są również zbyt odporne na zarysowania, co będzie mieć znaczenie dla właścicieli zwierząt.

Kolejnym minusem jest słaba izolacja akustyczna. Chodząc po panelach, szczególnie w butach, trzeba się liczyć z hałasem i… skargami sąsiadów. Z kolei stąpanie po laminowanej podłodze boso nie jest zbyt przyjemne – wyraźnie czuć, że stopa ma kontakt z czymś sztucznym.

Wreszcie – wygląd. Wiele osób nie toleruje paneli podłogowych, bo choć modele z wyższej półki dobrze imitują drewno, to nadal jest tylko imitacja.

Czy zatem warto wybrać panele zamiast drewna? Jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę w cenie, to zdecydowanie tak. Podłogi laminowane mają więcej zalet niż wad, ale są osoby, które i tak nie wyobrażają sobie stąpania po czymkolwiek innym niż parkiet czy deska.

Wybór należy zatem do Ciebie!

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone WegrowskieOkna.pl